Isparta - Burdur Tabip Odası Gündem


Tıp Bayramı Kutlamaları

Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanlığı ve SDÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı ile ortaklaşa düzenlenen Tıp  Bayramı Kutlamaları sabah saat 08:30' da Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başladı. 

 

İnsanı yaşatma ve iyileştirme gibi kutsal bir sorumluluğu üstlenen hekimlerin ve sağlık çalışanlarının “14 Mart Tıp Bayramı”, Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanlığı ve SDÜ Tıp Fakültesince ortaklaşa  düzenlenen törenle Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde kutlandı.

Akademik Oda Orkestrasının sunduğu müzik dinletisi ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Tıp Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Mevlüt Kürşad Gürdal yaptı. “Fikrimiz, 1911’de vatanın kanayan yarasına derman bulmak için bir gece Karacaahmet Mezarlığı’nda toplanan 190 tıbbiyelinin fikri; inancımız, 1915’te Çanakkale cephesine gönüllü gidip bir daha dönemeyen tıbbiyelilerinin inancı; ruhumuz, 1919’da Sivas Kongresi’nde manda ve himayeyi reddeden tıbbiyeli Hikmet Boran’ın ruhudur” diyen Gürdal, 14 Mart’ın sadece kuru bir kuruluş günü değil, işgale ve zulme karşı direniş günü olduğunu söyledi.

18 yaşında İstanbul işgal altında iken hiçbir manda ve himayenin kabul edilemeyeceğini ifade eden Tıbbiyeli Hikmet’in diktiği bayrağı devralan hekim adaylarına seslenen Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Ali Gökçe de “Her hekimin içinde bir Tıbbiyeli Hikmet vardır.” dedi.

Anadolu’nun her daim sağlığın ve tıbbın merkezi olduğunu vurgulayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Koşar, son yıllarda yenilikçi teknolojileri kullanan hekim sayısının arttığını, tıp biliminin hızla geliştiğini ve hata kabul etmeyeceğini söyledi. Koşar, hekimlerin istedikleri standartlara sahip olması ve çalışmalarını yürütebilmesi adına olumlu yönde çalışmalar yapıldığını belirterek hekimlerin ve sorumluluğunu taşıdığı ailesinin yaşam standartlarını sağlayacak gelir düzeyine sahip olması, güvence içinde adaletli bir ortamda çalışabilmesi, mesleğini sürdürebilecek ve araştırma yapabilecek yeterli alt yapı olanaklarının bulunması, öğrendiklerini diğer hekimlere öğretebilmesi için devlet desteğine ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

Konuşmaların ardından meslekte 40 yılı doldurmuş hekimlere plaketleri takdim edildi.