Isparta - Burdur Tabip Odası Basın Açıklaması

Basın Açıklaması 04.01.2021

BASIN AÇIKLAMASI

Hem dünya hem ülkemiz için zorlu bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılında dünyamız küresel bir salgınla karşılaştı. 70 milyona yakın insanın etkilendiği, 2 milyona varan insanın öldüğü, etkilenmeye ve ölmeye de devam ettiği COVİD19 salgınında zorluklarla başa çıkarak 2020’ yi bitirerek 2021’ e umutla girmek istiyoruz. Bir yıl daha geride bıraktığımız dünyanın aynı dünya olmaması için mücadele edeceğiz.

Koranavirüsle savaşta ön cephede hep sağlık çalışanları vardı. Küresel salgın öncesinde de ülkemizde, sağlık çalışanlarının “yaşamı koruma” sorumluluğu, şefkatli olma zorunluluğu, yaşam ile ölüm arasında bıçak sırtında çalışma ve gittikçe artış gösteren şiddet görme riski nedeniyle tükenmişlik olasılığı yüksekken, bu küresel salgınla birlikte buna kendilerine, aile bireylerine, yakınlarına virüs bulaşma ve hastalanma riskinin yükü de eklendi. Yakınlarından ayrı kalmak zorunda olmaları nedeniyle sosyal destekten yoksun kaldılar. Bu süreçte yüzlerce sağlık çalışanımızı kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz.

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları Epidemiyoloji biliminin ilkeleriyle salgınlara bilimsel yaklaşım ve koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi önerisini her zaman tekrarlamaktadır.

Tüm bu olumsuz koşullarda Türk Tabipleri Birliği ve Isparta-Burdur Tabip Odamız meslektaşlarının hakları ile birlikte hekimlik değerlerinden ödün vermeden halkın sağlık hakkını korumak için de mücadelesini sürdürmektedir.

 

 

Prof. Dr. Nermin KARAHAN

Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanlığı

Yönetim Kurulu Adına